Single blog post

11 nippi kuidas vältida Facebooki enesetappu

Facebook suicideFacebooki kasutab täna üle 500 miljoni inimese, mis on ligi 1/3 kõigist maailma Internetikasutajatest ning see arv suureneb pidevalt, ka Eestis. Mihkel Raud tegi mõned kuud tagasi avaliku Facebooki enesetapu – kustutas sealse konto. Eks ta üks tore show-mees ole ja küllap heidutas teda infotulv, mis sealt tulema hakkas. On paar lihtsat nõksu, kuidas Facebook "maha rahustada" ja temast siiski rõõmu tunda. Minul on üle 500 "sõbra", aga info on täiesti hallatav, sest kasutan allolevaid nõkse.

1. Keera kinni meilile laekuvad märguanded

FB-st tulev meililaviin on kõige tüütum, aga see on võimalik hõlpsalt kinni keerata. Leia paremalt ülevalt nupuke "Konto > Konto seaded > Teated" ja eemalda sealt kõik või mittevajalikud linnukesed.

Facebook Notifications

2. Avalehel ehk Seinal vohav infoküllus

Facebooki sõbrad pole tihti reaalsed sõbrad, vaid kauged tuttavad või lihtsalt inimesed, kes soovivad sinu tegemistega kursis olla. Paratamatult näed ka kõiki nende tegevusi oma Seinal. Mine hiirega Seinal mõne tüütu tegelase postituse kohale ja kliki paremal nuppu "Peida", mille abil jääb tema küll sinu "sõbraks", aga sulle tema tegevusi ei kuvata. Kui hiljem ümber mõtled, kliki all paremal "Muuda seadeid" nupukest. Vt. ka punkt 11.

3. Farmville'd ja muu taoline spämm

Enne eksisin – Farmville ja muu taoline läbu Seinal on ikkagi kõige tüütum. Need on kolmandate isikute loodud programmid, mida inimesed Facebookis kasutavad, paljud neist edastavad pidevalt mingit jama sinu Seinale. Peitmine on lihtne: kui avastad näiteks "Farmville" kirje oma seinal, mine hiirega kohale, kliki paremal "Peida" ja sealt valikust ei peida mitte inimest, vaid kliki "Peida Farmville". Edaspidi ei kuvata sulle ühegi su sõbra Farmville spämmi sinu seinale.

Hide Farmville

Facebook Apps Permissions4. Programmide/mängude/testide õigused sinu kontole

Paremalt ülevalt "Konto > Rakenduse seaded". Tihti võid ka ise teadmatusest või märkamatusest spämmida teiste seinu, mis omakorda tekitab pahameelt, näiteks oled andnud Farmvillele loa sinu seina läbustada. Siit saad need õigused eemaldada, kustutades või klikkides vastava programmi taga nupule "Muuda Seadeid", kus saab juba täpsemalt määrata, mida too teha tohib.

NB! Soovitan olla väga ettevaatlik, kui aplikatsioonid tahavad õigust kasutada sinu isiklikku infot/infot sinu kontolt, tihti on need spämmimootoritena üles ehitatud. Seega järgmine kord, kui mõni test või mäng küsib "Allow?", siis loe ja mõtle enne hoolega.

5. Loo sõprade grupid

Kliki vasakul menüüs lingile "Sõbrad", avaneva lehe üleval paremal on nupuke "Koosta uus nimekiri". Tee grupid oma tõelistest sõpradest, pereliikmetest jne. Hiljem tekivad need vasakule menüüsse ning võimaldavad seinapostitusi filtreerida.

6. Privaatsusseaded

Paremalt ülevalt "Konto > Privaatsusseaded". Määra täpselt ära, kes ja mismoodi su Seina või profiili näevad, su Seinale kirjutada saavad jms. Näiteks pildialbumit luues on võimalik lausa nimeliselt määrata vaid need inimesed, kes konkreetset albumit saavad vaadata.

7. Fännilehed

Paljud ettevõtete fännilehed on kasutajaid kokku meelitanud "kommiga", aga reaalset sulle huvitavat väärtust ei kipu pakkuma ning mõjuvad tüütuna. Mine mõnele fännilehele, mille liige oled, kruti allapoole ning kliki vasakul "Ei meeldi enam". Fännilehe leiad kiirelt otsinguga või oma profiili alt "Info" kastikesest. Teine võimalus on fännilehele oma Seinal määrata "Peida", aga siis muutub juba küsitavaks, miks sa selle liige üldse oled (nännijahtija?).

8.  Sinu enda aktiivsus

Kui sa midagi "laigid" või kommenteerid, siis on edaspidi sul üleval "punane mumm" pidevalt põlemas. Selles pole midagi halba, aga teatud puhkudel (näiteks hiigelsuured fännilehed jms) jääbki kommentaare laekuma ning tuluke muudkui põleb. 1 võimalus on ennetada ning eeldatavalt liiga populaarset sissekannet mitte torkida, teine viis on minna konkreetse postituse peale ja oma kommentaar kustutada või klikata "Ei meeldi enam". 

9. Taotlused ja kutsed

Ma kahjuks ei ole leidnud veel head võimalust, kuidas piirata fännilehtede ja ürituste kutseid, sest mõni järjekindel isik suudab mind ikka ja jälle ühe ja sama lehe fänniks kutsuda. Küll aga saab neist mitte välja teha, minna perioodiliselt lehele "Kinnita taotlused" ja paremal üleval leida nupuke "Ignoreeri kõiki".

iPhone Facebook10. Kasuta mobiili

Tänase seisuga on FB Sein suhteliselt tüütu – sa näed kas "Tähtsaimad uudised" (kus pagan teab, mis järjekorras sissekanded on) või "Hiljutised" (kus on 100% kõik klikid kirjas) vaadet. Aga sellist vaadet, kus on ajateljel kenasti reaalsed jutud-videod-pildid ilma selleta, kes kelle fänniks või sõbraks hakkas, momendil polegi. Aga näiteks iPhone, Android'i või Windows Mobile Facebooki klientides või mobiilibrauseris on just selline vaade. Kui soovid, saad mobiilivaadet ka oma arvutis kasutada aadressil touch.facebook.com

11. F.B. Purity plugin puhastab jõuga

Üks radikaalne ja samas efektiivne võte on kasutada brauseri-pluginat, mis võimaldab teatud tegevused ja info Facebookis lihtsalt ära peita, näiteks kes kelle sõbraks sai või mõne fännilehega liitus. Selle plugina nimi on F.B. Purity, kasuta seda omal riisikol.

Näiteks Google Chrome'le installimine on imelihtne, paar klõpsu ja valmis. Seejärel tekib Facebooki ülaserva Seinale spetsiaalne seadistuse koht, kust saad ise määrata, mida kuvatakse, mida mitte, ja vajadusel ka filtrid 1 klõpsuga eemaldada. Oma kogemus ütleb, et see plugin on ülitõhus, samas kipub peitma ka RSS, Twitteri, Youtube jms sisestused, need tasub seadetes määrata "Whitelisti". Iga aplikatsiooni sissekande juures on nüüd lisaks "Peida" nupule "Allow" ja "Block app" nupuke, kasuta neid reguleerimiseks.

F.B. Purity

PS. Kui keegi teab või teab veel häid nõkse – andke allpool teada.

Soovitage seda praktilist artiklit kindlasti ka oma sõpradele/kolleegidele/meililistidele. Aitäh.


Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!