Single blog post

Black Hat SEO – varastatud tähelepanu

Black Hat SEOSEO (Search Engine Optimization) on internetiturunduses ülioluline ning tähendab laias laastus seda kui hästi on su koduleht otsimootoritest leitavaks tehtud. Eestis on tasahilju hakanud levima nähtus nimega Black Hat SEO ning kohati võetakse seda juba enesestmõistetavana. Kui oleksime tippsportlased siis võrduks see dopingu kasutamisega. Seda pakutakse tihti teenusena "Garanteerime sinu veebi jõudmise Google avalehele". Nii lihtne ongi?

Black Hat SEO White Hat SEO Gray Hat SEO

Black Hat SEO on ebaeetilise turundamise üks vorme ja võib koosneda mitmetest tegevustest. Black Hat SEO ei ole aus, eirab häid tavasid ning võib lõppeda sinu veebi jaoks katastroofiga (loe ohtudest altpoolt).

Eetiline vastand ehk tunnustatud SEO võtete nimetus on White Hat SEO, nendest tegime juttu ka artiklis, mis seletab lahti SEO (Search Engine Optimization ehk otsimootoritele optimeerimine) mõiste.

Nende vahel on hall ala – Gray Hat SEO – mis on piiri peal toimetamine. Seda piiri peab tajuma ning olema ettevaatlik, samuti peab kursis olema otsimootorite algoritmide täiendustega mis nii mõnegi Gray Hat SEO võtte ühel hetkel mustaks kuulutavad. Suhteliselt õhuke jää.

Black Hat SEO põhilised tegevused

Black Hat SEO

Cloaking
Paljud on sattunud otsinguga mõnda veebi, kus polegi seda infot mida otsiti. Tegemist on eriti alatu võttega, kus perioodiliselt külaskäivale otsirobotile kuvatakse teistsugust informatsiooni kui külastajale. See on üks põhivõtteid mida kodumaised tundmatud SEO-butiigid massiliselt müüa üritavad ning on äärmiselt taunitav, lisaks ohtlik.

Maailmas on see enim levinud viiruselevitajate, piraatlusega tegelejate või po***saitide puhul, Eestis üritatakse müüa kõigile.

Peidetud tekstid
Lehele sisestatakse asjassepuutumatut tekstilist infot peidetuna, näiteks taustaga sama värvi tekst, peidetud leier (silmale nähtamatu, otsingurobotile aga nähtav kastike) või tõstetakse teksti asukoht "brauseri serva taha" nii, et külastaja seda ei näe.

Kontekstiväline sisu
Katse püüda inimeste tähelepanu asjassepuutumatute märksõnadega.

Massiline linkimine
Seda võib teha nii automaatselt kui käsitsi ning see on koht, kus Gray ja Black vahel on üsna õhuke piir. Automaatsed robotid käivad ja lisavad massiliselt linke foorumitesse ja blogide kommentaaridesse, üritades sellega tekitada otsingute jaoks seost konkreetse otsisõnaga (Google bomb) või ka lihtsalt tõmmata külastajate tähelepanu. See on selgelt Black Hat SEO. Käsitsi käib asi sarnaselt, aga üritatakse kontekstipõhiselt muudkui mööda bloge kommenteerida, muuhulgas enda saidile justkui asjassepuutuvaid linke lisades. See on okei, kui asi on tõesti asjassepuutuv ja ei ole, kui püütakse meeleheitlikult oma väheväärtuslikule lehele tähelepanu tõmmata.

Maailmas ja ka Eestis on lausa teenuseid, kus inimesed palgaraha eest käivad ja kolavad mööda portaale/foorumeid/blogisid ja spämmivad sinna sisu ning linke.

Gray ja Black Hat SEO vahepealne tegevus on ka rohkete kampaaniasaitide tegemine, mis üritavad külastajaid erinevate võtete abil lõpuks ikka autori põhilisele lehele suunata. Kui seda tehakse massiliselt ja püütakse ka asjasse vähepuutuva infoga saavutada on see pigem mittesoositav. Lisaks on viise kuidas genereeritakse neid meelitussaite ja vahelehti automaatselt kasutajate käitumisi analüüsides.

Black Hat SEO ohud

SEOBlack Hat SEO ei ole perspektiivis jätkusuutlik ning võib lõppeda krahhiga. Otsimootorid tegelevad igapäevaselt nende võtete vastu võitlemisega ning täiendavad pidevalt algoritme. Sellele on rohkelt auru pandud ka Google uuenevas otsinguplatformis koodnimega "Caffeine". Paremal juhul alandatakse sinu reitingut/leitavustaset, halvemal juhul blokeeritakse täielikult.

Ajaloost on teada isegi suurfirmasid (BMW näide), kes on Black Hat SEO tõttu otsingute poolt blokeeritud olnud. Sellega kaasneb nii  maineline kui otsene kahju, kuna tihti võib otsimootoritest leitavus olla lehele saabuva liikluse peamine päritolu. Lisaks peab hirmsasti "maadlema", et oma ausust uuesti tõestada ning blokeeringust pääseda.

Black Hat SEO ahvatlus võib tunduda suurena, täpselt nagu hasartmängude ja SMS-laenudega.

Kokkuvõtteks

Black Hat SEO on nagu dopingu kasutamine tippspordis või bussireas suunatulega sõitmine ilma ristmikul ära keeramata. See ei ole eetiline ja tõmbab moraali alla. Lisaks mainitud ohud. Ka hallil alal on mõistlik olla ettevaatlik. Soovitan hoida sellist teenust pakkuvatest ja pudrumägesid lubavatest firmadest kaarega eemale.

Ettevõtjad, konkurendid – jääme tsiviliseeritud ühiskonnale kohaselt oma tegemistes ausateks, olgu reeglid kõigile võrdsed. Teeme ausat äri, maksame makse, ärme peta ega spämmi. Aitäh :)

***

Loe lisaks

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!