Single blog post

[Case study] Testi, kui kiirelt su veeb avaneb

timerÜks lihtne case study. Olime just olukorras, kus üks meie tehtud veebileht avanes väga aeglaselt. Kui asja uuriti, selgus, et tegu on koodis ühe väikese veaga, mis muutis lehe päringu ebamõistlikult pikaks. See probleem võib varieeruda, põhjuseks võib olla ka kehv serveriteenus vms.

WordPress oma arhitektuurilt pole väga kiire (kui ei kasuta just puhverdamist) ning "lääg" ehk vastamiskiirus on kusagil 0,5-1 sek vahel tavaliselt.

Tegime lihtsa testi

Et seda piltlikustada, tegime paar lihtsat testi:

www.webpagetest.org aadressile lõime sisse mitme meie tehtud WordPressi saidi urlid. Tulemused esimese baidi laadimiseks: Zone – 0,8 sek, Zone teine WP sait – 0,8 sek, Elion 1,1 sek, probleemne leht – 18 sek (!), teisel katsel ligi 8 sek. Märkate vahet?

See ei ole üldse okei, ei külastajale, kes lihtsalt kaob nelja tuule poole, kui ammugi mitte Googlele, kellele lehe avanemiskiirus korda läheb punktide arvestamisel, kui ta sinu saiti otsitulemustes teistega võrreldes järjestab. Teenusepakkuja serveris oli see lihtsa tehnoloogilise lahendusega leht lihtsalt aeglane. Testserveris aga kiire – testserveril suured musklid, vähe üldist koormust.

Muidugi sõltub test ka hetkekoormusest, kellaajast, testi enda usaldusväärsusest jms, aga üldpildi saamiseks on see toimiv võrdlusmoment. Proovige mitut lehte erinevatel kellaaegadel näiteks. Tulemus võiks jääda siiski alla 2 sek.

Proovi ise ka, igaüks oskab

load-testAga proovige ise aadressil webpagetest.org, mis tulemused saate reale "First Byte"? Sisesta veebilehe aadress ja vali näiteks Europe / Stockholmi server. Brauser ei omagi siin nii suurt tähtsust hetkel. Peale esimest testi oota veidi, tehakse ka teine ja vastus tuleb ise ette tabelina. 

Minu jutu eesmärk pole muud, kui aegluse-probleemile tähelepanu pöörata. Tihti võib näiteks soodsama serverirendi hinna taga olla just sarnane juhtum. Aga võib ka veeb olla teostatud sellise "näpukaga", et on liiga aeglane, nagu konkreetne juhtum oli.

Igast testitulemusest tekib url (näide), mida saad asjaosalistele arutamiseks saata.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!