Single blog post

{Disainisahtel} Inspireeriv iPhone

iPhoneÜhel kenal päeval märkasime, et ca kolmandik meie kontorirahvast kasutab Apple iPhone. Sarnane tendents tundub olevat ka meie klientidega, iPhone on turundusinimeste lemmikmänguasi. Eks tema võlu ole suuresti esteetikas, kasutajaliideses, sümbolismis, aga kindlasti ka kummarduses suurepärasele Apple turundusele. Ka OKIA blogi jaoks on iPhone jaoks spetsiaalne kujundusmall, proovi vaadata.

iPhone juba oma olemuselt on inspireeriv – ilus, mõnus, töövahend, ajaviide, kommunikatsioon. Apple iTunes's poes on 150 000 tarkvarajuppi, nende hulgas pärleid, kuid enamus on siiski keskpärane või alla selle. Otsisin sealt välja mõned "app'id" mis võiks kokku sobida loovuse, inspiratsiooni ja veebindusega ning toon need siia välja. Mõni on lihtsalt ilus, mõni on natuke tobe, mõni praktiline, mõni kõik need kokku.

Kui tead vahvaid inspireerivaid või veebiteemalisi "appe" soovitada – kommentaarium on avatud.

Hipstamatic – äge retrokaamera

1,59 eur. Kuigi iPhone fotokvaliteet ei kannata võrdlust "päriskaameratega" on see paljudele siiski mõnusaks eneseväljenduse allikaks. Ka  minul on fototehnikat terve kotitäis, ometi leidsin iPhonest uut inspiratsiooni – on ju lihtne teha spontaanne klõps, võibolla veidi töödelda ja koos mahlaste kommentaaridega sõpradele Facebooki põrutada. Seetõttu on käesolevas artiklis põhirõhk ka fotondusel.

Hipstamatic on lahe lomokaamera (vt lomograafia mõistet), mis imiteerib analoog-filmikaameraid ning töötleb pildid vahvalt retroks. Suvalisele sünnipäevaseeriale annab see hoopis teise hingamise. Mõned juhuklõpsud meie kontorist ning allpool tutvustusvideo:

Hipstamatic camera app

Kaameratest tooks välja veel ühe – "ProCamera" (2,39 eur) – millel mõnus funktsioon: värinastabilisaator, mis pildistab vaid sel hetkel kui su käsi ei tudise. Lisaks on sel horisondi otsekssättimise abijoon, taimer ning digitaalne suum, mis on tegelikult automaatne crop. Sellises koosluses mugav.

 

Lo-Mob – lomotöötlus

1,59 eur. Tegelikult eelmine soft Hipstamatic pildistab ikka nagu tavaline kaamera, aga töötleb pildid salvestamisel "retroks". Lo-Mob on jälle selline tarkvara mis võimaldab sul suvalise pildi oma "camera roll'ist" valid ning seda samuti lomograafilises suunas töödelda. Avad sobiva pildi ning Lo-Mob teeb sellest mitukümment lomoversiooni mille hulgast saad valida meelepärast.

Pildil valikuvaade, originaalpilt meie pere vastlakuklitest ja üks lomoversioon:

Lo-Mob

Sarnased lomotöötluse tarkvarad on ka "OldCamera" (0,79 eur),  "LOMO Camera" (2,39 eur), "CameraBag" (1,59 eur) ja "FX Photo Studio" (0,79 eur). Leiad neid veel kui appstores toksid otsinguks "lomo".

Programm "iFlashReady" (0,79 eur) on aga selline töötleja mis imiteerib välku – helendab alasärisse jäänud pilte, kusjuures suhteliselt edukalt ja läbimõeldult võrreldes paljude teistega.

Kuigi lomograafia kontekstis on panoraami tegemine pigem absurdilaadne võib see siiski kellelegi rõõmu valmistada. Abiks on programmijupp nimega "Pano" (2,39 eur).

Järgmine pilt on tehtud "OldCamera" abil. Vasakul originaal.

OldCamera iPhone app

 

PhotoForge – asjalik fototöötlus

PhotoForge2,39 eur. iPhone kaamera on nagu on, eriti karm on asi näiteks lund või paberdokumenti pildistades – ikka mõõdab kaamera valge halliks. Kahjuks puudub kaameral ka särikompensatsiooni võimalus. Kuigi iPhone jaoks on olemas ka primitiivne tasuta Photoshop Mobile app for iPhone on tunduvalt funktsionaalsem PhotoForge. Väga hea on ka Photogene.

Näiteks on seal olemas:

 • Levels
 • Curves
 • Noise reduction
 • Sharpen
 • Simulated HDR (ehk Shadow / Highlight)
 • Vignetting
 • Hue/Saturation
 • Brightness/Contrast
 • Black and White
 • Crop
 • Keeramine, ka kraadhaaval
 • Undo/Redo jne

Puudu on kahjuks hea värvibalansi sättimine või ma pole osanud seda leida.

 

ReelDirector – lihtne videotöötlus

5,99 eur. iPhonega on tore väikeseid videojuppe filmida. Aga kui ühest sünnipäevapeost koguneb 10-20 eraldi klippi on see üsna tüütu. ReelDirector võimaldab lihtsalt lõikuda ja need klipid omavahel üheks kokku liimida. Samuti saab filmiks teha ka fotod.

ReelDirector - video editor for iphone

 

Brushes – joonistajale

3,99 eur. Brushes on tuntuim i-molbert joonistusfännidele. Jah, sõrmega maalid. Kusjuures kui sa oskad joonistada/maalida ja viitsid harjutada on see täiesti toimiv lahendus.

Brushes for iPhone

Siin üks kiirendatud video Brushesiga joonistatud naiseportreest:

 

myPantone – elektrooniline värvipalett

7,99 eur. Selge see, et Pantone värvikaart iPhone ekraanil pole päris 100% 1:1 see mis originaal paberil. Aga oma iva tal on ja aitab värvimaailmas orienteeruda. Toetatud on kõik Pantone värvikaardid. Iga värvi saab ka üle-ekraanisuuruseks klõpsata.

Üks lahe, kuigi mitte lõpuni täpne, võimalus on pildistada või valida olemasolevatest mõni pilt ning tarkvara koostab sellest automaatselt värvipaleti. Kuigi see kõik sõltub kaamera kvaliteedist, valgustingimustest jne, on see suht tore abiline paleti koostamiseks kasvõi selleks kui plaanid sisekujundust vms.

Pildil vasakul peavaade, paremal minu kodus ühest nurgast suht kehvas valguses võetud pilt ning genereeritud palett:

MyPantone

 

My Measures & Dimensions – sisekujundaja abimees

2,99 eur. Tee telefoniga pilt ja märgi kiirelt peale kõik mõõdud mis pildil näha. Superlahe kui planeerid näiteks möbleerimist. Väga lihtne ja intuitiivne kasutajaliides.

My Measures and Dimensions

Teine sisekujundust puudutav jupike on ColorChange (2,39 eur) millega saad hõlpsalt pildistatud toaseina teist värvi võõbata.

 

iTake – profifotograafide gurmee

Tasuta. Take koondab enda alla umbes 15 kunsti, reklaami- ja moefotograafi kelle portfoliot see app esindab. Leiad selle app stores märgusõnaga "itake", logonupp on "take" kus k on oranzh.

iTake

 

PhotoQ – Hollandi fotoinimeste portfoliod

Tasuta. Veel üks portfolio-aplikatsioon. Hollandi mittetulundusprojekt photoq.nl koondab enda alla erinevaid fotosõpru, nii proffe kui amatööre. Nende iPhone app'i kaudu saad ligipääsu sadadele piltidele. Meenutab oma sisult natuke fotokala konteksti.

PhotoQ

Kolmas sarnane portfolio-rakendus on iFolio, sadu piltnikke, tuhandeid pilte.

Neljas on kuulsa disainereid ja kunstnikke koondava portaali Devianart rakendus "Deviations", mis kuvab iga päeva kohta nn parimaid palasid portaalist. Tasuta "FWAPhoto" kuvab aga ühe väga hea pildi iga päev. Samuti on teinud oma iPhone liides ka kuulus päevakajalisi ning sensatsioonilisi uudispilte kajastav  "The Big Picture from Boston".

 

Tonepad – lihtne isiklik helilooja

Tasuta versioon ja 0,79 eur. Lahe väike lihtne programmike millega oma loovust helis väljendada. Seda on raske kirjeldada, vaata videost, proovi ise. Veidi sarnane aga sürreaalsem helilooja on Bloom.

TonePad for iPhone

Muusikaprogrammidest mul palju rohkem soovitada ei ole. Kui ehk siis Shazam, mis suudab salvestada kusagilt kostvat heli ning tuvastada kiirelt üle interneti esitaja ja loo nime. Tema tasuline analoog on SoundHound. Netiraadiotest kõige sümpaatsemad on Drool Radio ja AllRadio.

 

Analytics Pro – Google Analytics taskus

1,99 eur. Lihtne ja suhteliselt põhjalik vahend Google Analytics veebistatistika ülevaateks. Võimaldab vaadata kõiki kontosid.

Analytics Pro for iPhone

Pocket Universe – tähistaevas reaalajas

2,39 eur. Oled vahest tähistaevast imetlenud ja mõelnud, mis täpp SEE või TOO on? Käivita programm ja tõsta iPhone taeva poole, sulle näidatakse täpselt ära kus on mis, iPhone 3GS puhul toimub see reaalajas ekraanil. Kui soovid teada kus on Mars – küsi, juhendatakse. Kõrgelt auhinnatud rakendus, ka minu poolt maksimumpunktid.

Pocket Universe for iPhone

 

Lõpetuseks – iPhone mängud

Ma pole küll suurem asi arvutimängude mängija, aga mõned vahvad ja nuputamist nõudvad on siiski olemas. Panen need siia järjest:

Rafter – lemmik. 0,79 eur. Vajab veidi loogilist mõtlemist ja on igati mõnus ajaviide. Hästi mõnusa kasutajaliidesega.

PocketBall.  Sarnane mõtlemismäng eelmisele.

Fling. Tasuta ja 0,79 eur versioon. Mäng, kus pead oskama mitu sammu ette mõelda. Nagu males. Aga karvakeradega :)

Ja ongi kõik. Kui kedagi peaks huvitama, siis autori telefonis on tänase seisuga veel sellised asjandused: Facebook, Twitter, Skype, Flashlight,  Mashable, Google, Quickoffice, iPDF, Link In a Blink (Google Bookmarks), Download Meter, Eesti eFloora, MyPhone (sünkroniseerib sinu telefoniraamatu ja Facebooki kontaktid, eelkõige pildid), File Sharing (wifi-mälupulk), EMHI (eesti ilmaennustus), Labyrinth 2, Carpenter, Reaction Challenge, SoundHound (lased telefonil kuulata mõnda head lugu ja see tuvastab esitaja ning loo), TED, Moodagent (valib su muusikavalikust kollektsiooni vastavalt etteantud meeleoluparameetritele), AutoStitch (väga mugav panoraamide pildistamiseks), iElektronika (vana hea nu pogodi elektroonikamäng 1:1 iPhonele tehtuna), Blue Block (tundide kaupa nuputamist, väga haarav), ShopShop (poe ostulistide tegemsieks mugav vahend), Navigon Europe (GPS).

Loodan, et oli inspireeriv. Naudi, jaga teistega ja anna kommentaaridesse teada kui ka sinul on välja pakkuda midagi põnevat ja inspireerivat iPhone maailmast.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!