Single blog post

Eesti riigipead ja tipp-poliitikud Facebookis

Riigikogu valimised on lähenemas (6. märts 2011) ja varsti soovivad ilmselt nii mõnedki poliitikud Facebookis sinu "sõbraks" saada. Tegelikult käib see "sõbrunemine" juba mõnda aega, kuid oodata on tulva. Vaatasin natuke kes riigipeadest ja tipp-poliitikutest Facebookis on esindatud ja kui asjalikud seal ollakse. Üllatuslikult on nii mõnigi tipp-poliitik Facebookist lausa puudu või passiivne, nende hulgas kahjuks ka Andrus Ansip. 

Toomas Hendrik Ilves | Estonian President @ Facebook

Üldiselt võib öelda, et olukord on veel valdavalt toorevõitu. Teistest peajagu üle on meie presidendipaar.

Riigipead ja poliitikud

Eesti President Toomas Hendrik IlvesToomas Hendrik Ilves
Hinne: 5. Fännileht, ligi 9000 fänni. Härra Presidendil on fännileht (mitte personaalkonto) ning seal töötab kenasti PR-meeskond. Üldmulje on tüüpiline – vaoshoitud, viisakas, meeldivalt pildiline ja kronoloogiline, "tema"-vormis. Mingit otsest suhtlemist või sellealaseid sotsiaalseid aktsioone ega Presidendi enda osalemist suhtlemisel pole märganud, v.a. paar postitust kus on räägitud "mina"-vormis a la "Täna käisid mul Ärma talus külas 40 Balti ajalooga tegelevat…". Lehe haldajad: tehke Presidendi fännilehele palun kena url.

 

Evelin IlvesEvelin Ilves
Hinne: 5. Fännileht, 2680 fänni. Evelini üldine imago hoiab võimalikult inimlikku joont. Kirjapildi järgi jääb mulje, et ta toimetab oma lehe sisu peamiselt ise, veidi vähemametlikuna, "mina"-vormis. Väga positiivne eeskuju teistele.

Igatahes presidendipaar on meil (ka) Facebookis väga eeskujulikult esindatud ja mina kuulun nende fännide hulka, seda nii reaalelus kui Facebookis.

 

Mart LaarMart Laar
Hinne: 4. Isikukonto, 2240 sõpra. Mart Laar on oma kontol selgelt vana hea Mart Laar, ühtpidi lihtne, teisipidi alati seisukohta omav ja resoluutne. Infot lisab stabiilselt (küll peamiselt läbi Twitteri automaatselt Facebook'i), pea iga päev, ent dialoogidesse ei lasku. Ega ilmselt ei jõuaks ka, sest iga reaktsioon kultiveeriks teemat ning tooks lisakommentaare.

Samas mõelge kui soodsalt saaks Facebookis korraldada kohtumisi valijatega :)

 

Edgar SavisaarEdgar Savisaar
Hinne: puudulik. Fännide loodud fännileht, 67 fänni. See on nö. mitteametlik leht ja üsna sisutühi. Arvata võib, et seekordsetel valimistel võib olukord muutuda. Küll aga mäletame kõik Edgari-vastast aktsiooni mis kogus 45 000 "kurgifänni", mis on seni suurim Eesti FB fenomen.

Evelyn SeppEvelyn Sepp
Hinne: 4-. Isikukonto, 2963 sõpra. Evelyn vähemasti momendil ei hoia oma FB kontot liialt poliitilisena. Kohati on sissekanded küll natuke mõistmatud, näiteks "Sa tead ju et moonid kõik on pikad,pikad, pikad. Kuid pardike on väike, kuid pardike on väike". Mõnel korral on natuke näha ka mürgisemaid nooli "konkurenterakondade" suunal, mis pole siiski õnneks liiga teravalt esitatud. Positiivne on see, et Evelyn tihtipeale reageerib kommentaaridele, neile vastates. Kuigi vabam kõnepruuk sotsmeedias on okei, võiks avaliku elu tegelasena veidi rohkem jälgida kirjakeele korrektsust, mis võib muidu intelligentsest inimesest "blondima" mulje jätta kui ta muidu on.

Ivari PadarIvari Padar
Hinne: 3. Fännileht, 526 fänni. Kuigi härra Padari Seina sissekanded on ametlikud ja kuivapoolsed on otsustatud kasutajapildiks panna väljalõigatud jupike kehvakvaliteedilisest pildist mingilt rahvaürituselt (?). Need kaks aspekti ei klapi omavahel hästi. Kui enamik siinkirjeldatud tegelasi näitab oma Seinal paralleelselt korraga enda ja fännide/sõprade sissekandeid, siis Padaril on vaikevaateks ainult Padar ise. Jälle kuidagi paigast ära. Ühesõnaga siin peaks veel natuke vaeva nägema hea koosluse loomiseks, hetkel veidi parlanksist väljas ja inimkauge, justkui kohustuslikus korras tehtud blogipeegeldus.

Jaak AaviksooJaak Aaviksoo
Hinne: 3-. Isikukonto ja fännileht, 364 ja 139 liiget. Isikukontol on vaid paar Twitteri-säutsu, konto ise sellisel kujul on tühi kui tondiloss. Fännilehele kopeeritakse meediakajastusi mis meie kaitseministrit puudutavad. Sotsiaalmeedialikku rahvale lähemal olevat käitumist või suhtlemismaneeri ei paista. Eks kaitseminister peabki olema natuke kauge ja salapärane. Või ei pea? Viimane sissekanne on 17.ndast veebruarist, mis teeb veidi murelikuks.

Laine JänesLaine Jänes
Hinne: 3. Isikukonto, ligi 1000 sõpra. Ma küll kahtlen veidi kas see on ikka seesama päris Laine Jänes. Sisu on kaootiline ja üsna infovaene. Kui see on ikka õige konto siis soovitan PR-agentuuriga veidi nõu pidada, sest isegi kui selle konto eesmärk pole töine toimib see paratamatult mainekujundajana. Iga poliitik on ju ka isikubränd, seda kindlasti ka kultuuriminister. 

Juhan PartsJuhan Parts
Hinne: 3-. Isikukonto, 381 sõpra. Üllatavalt väikse jälgijaskond, samas sisu on üsna hõredalt ja kaootilise aja tagant. Ega siin hetkel palju rääkida ole, asi on veel lapsekingades. Viimasel ajal on kahtlaselt palju uusi "sõpru" hakanud lisanduma lühikese aja jooksul, mis tavaliselt viitab spämmimisele (massilisele enda sõbraks lisamisele). Võibolla siinkohal lihtsalt ongi sõpru/fänne tihedalt ühte ajaühikusse tekkinud. Konto eesmärk jääb praegu aga arusaamatuks (sisustrateegia).

Marko PomerantsMarko Pomerants
Hinne: 4-. Isikukonto, 204 sõpra. Ka härra Pomerants on Facebookis suhteliselt tagasihoidlik, seda nii lugejaskonna arvu kui sisu poolest. Viimane tsiteerib ja viitab peamiselt ilmunud uudistele ajakirjanduses. Tundub, et ta haldab oma kontot ise ja on üks väheseid, kes on ka dialoogi laskunud. See on hea eeskuju, sest kuigi alati kõike ei jõua ja ei peagi on hea, kui kohati on sotsiaalmeedia asjadel juures "isiklik puudutus". Aeg-ajalt.

Andra VeidemannAndra Veidemann
Hinne: puudulik. Isikukonto, üle 3000 sõbra. Proua Veidemanni konto on peidetud mittesõprade eest, mistõttu lisasin end "sõbraks" puht uudishimust. Üllatuslikult ei toimu seal praktiliselt midagi, Andra mängib justkui rohkelt FB mänge (Farmville nende hulgas), millede sissekanded automaatselt tema Seinale jõuavad ning suures koguses on "uusi sõpru" pidevalt peale tulnud, mis võiks samuti viidata massilisele "sõbraks lisamisele" (pehmem kui väljend "spämmimisele"). Võibolla valimisteks valmistudes. Hetkel jääb konto eesmärk arusaamatuks, jääme progressi ootele.

Kristiina OjulandKristiina Ojuland
Hinne: 4. Isikukonto, 3400 sõpra. Proua Ojulandi FB sein on hästi "euro", igas mõttes. Samas natuke igav nagu euroremont. Ma kasutaksin Facebooki veidike rohkem ära oma seisukohtade avaldamiseks, seda enam, et lugejaid on palju ja Kristiina tundub ise kirjutavat sissekandeid. Natuke tooks sisse ka isiklikku elu ja emotsioone, olgu selleks kasvõi mõnus teatrikogemus. Hetkel torkas ka silma, et kuna ka sõprade sissekanded on seinal näha on seal valdavalt "Farmville" spämmi alla kogu info ära kadunud. Hea mõte võiks olla blogi ja Facebooki lehe integreerimine, nii tehniliselt kui sisuliselt.

Indrek TarandIndrek Tarand
Hinne: 3+. Isikukonto, 830 sõpra. Arvestades valimistulemusi on see number kaduvväike. Härra Tarand on ilmselt suviselt puhkav, sest enamus sissekandeid jäävad praeguse troopikakliimaeelsesse aega. Kirjutab ilmselt ise ja kirjakeel on temalik, vabameelne. Üldjoontes lihtne ja sümpaatne, kuigi veelkord – väike lugejaskond, kasutamata ressurss.

Keit PentusKeit Pentus
Hinne: 4-. Isikukonto, 1800 sõpra. Keit on pikalt olnud sotsiaalmeedias aktiivne, mäletan "twitteri-aegadest". Ta oskab suhelda inimestega "inimeste keeles" ega ole liialt masinlikult poliitiline, samas kerge opositsioonile "ärapanemise" maik on mitmel postitusel juures.

 

Muu maailm

Vaata ka: TOP maailma poliitikud Facebookis. Hetkel juhib (kui rääkida fännide arvust) ülivõimsalt muidugi Barack Obama, kellel on ligi 12 miljonit fänni. Kui võrrelda meie hr. Ilvesega, siis on siin kahtlemata arenguruumi: Obamat jälgib iga 25-s ameeriklane, Ilvest aga iga 150-s eestimaalane. Samasuguse suhtarvu puhul võiks Ilvesel olla Facebookis üle 50 000 fänni.

Järgmiseks reastame erakonnad

Järgmine kord vaatame kuidas Eesti erakonnad erakondlikul tasemel Facebookis toimetavad.  Seejärel vaatame mida teevad omavalitsused. Nendest lähiajal.

Andke julgelt kommentaaridesse teada neist HEADEST eeskujudest kes siit nimekirjast välja on jäänud.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!