Single blog post

Eksperiment: lokkavad bännerimassiivid vol 2

Ligi 7 aastat tagasi sai testitud seda (artikkel siin), kui palju Eesti suuremate meediasaitide ekraanipinnast võtavad enda alla reklaamid. 

Juba siis ajas olukord ahastama, nüüd on see minu hinnangul veel hullem. Meediafirmad ja reklaamide tellijad, saatke kaupo@okia.ee palun vastuseid, nii häid kui halbu kogemusi.

Küsimused meediafirmadele ja reklaamiklientidele

1. Kui resultatiivsed tänased reklaamid on, kuna neid on nii meeletult palju kuhjas?
2. Kui palju ning mida mõõdetakse reaalselt järgnevaid tegevusi maandumislehtedel? Kas maandumislehtedesse süvenetakse? Kas kommunikatsiooniprojekti erinevad osapooled (meedia, pr, digi, klient jne) suhtlevad omavahel?
3. Kuidas bännerreklaamide konversioonide resultatiivsus on võrreldes sotsiaalmeedia ja otsimootoritega?
4. Kui aus ning täpne on reklaamide analüüsi info, kas sõnapaari ROI taga on ka reaalne käegakatsutav äriresultaat või on see kõik statistika, mis pigem tundub äge, aga päeva lõpuks ei jõua paberist kaugemale? Häid ja halbu kogemusi/näiteid?

Eesmärk pole olla küüniline, eesmärk on aru saada, mis tegelikult toimub, kui läbipaistev on asi ja kuhu on suund. Ma pelgan, et enamikel juhtudel puudub reklaamistrateegiatel kaugeleulatuvam võimekus ning tagajärgede mõistmine, aga kindlasti on ka häid erandeid. Eks ma ju natuke tean ka meediainimesi siit ja sealt, olen nendega avameelselt rääkinud ning tean, milline konveier ja massimüük see köögipool kohati on.

Aga kas saaks sarnase energiakulu ja rahaga teha kuidagi paremini, lihtsalt teha õigemini?

Arusaamatu reklaamisihtimise näide elust enesest

Hiljuti postitas Henrik Roonemaa Twitterisse imestust täis screenshoti suure portaali kallist sitehat reklaamist (päevahind üle 4000€) spetsiifilistele metalltoodetele (ettevõte, kes bännerisõnumi järgi pakub abrasiivjoa puhastusmeetodil revolutsioonilise kõrgtootlikkusega tehnoloogiat), millele võiks Eestis olla kui mitu klienti, kes bänneri sõnumist aru saavad vs see toode, kuidas nad seda igapäevatöös nimetavad? Sellele reklaamile klikates (call to action küll puudus, aga ehk ikka hiire alla satub?) tuli vanaldane kodulehe esileht (eestikeelselt bännerilt) ning sain keelt vahetades ja väikest teksti veerides lõpuks teada, et “Clemco Baltic OÜ on asutatud 31. märtsil 1997. aastal ning on CLEMCO kontserni lahutamatuks osaks. CLEMCO tegeleb haavlipritsseadmete tootmisega ning valmistab ka aksessuaare pindade puhastamiseks enne värvimist.

Haavlipritsseadmed. Viimane uudis kodulehel on pärit aastast 2009. Bänneril segane sõnum. Call to action puudu. See pole sääse püüdmine elevandiga vaid mikroobi püüdmine tuumapommiga. Ehk kui arvutada välja reklaami nägijate arv vs need, kes on sealt saadav sihtgrupp, kes ka sõnumit mõistab, saame tulemuseks palju, näiteks 0,001%? Ma ei taha norida, aga see on nukker ju. Sorri kui eksin ja tegu on tegelikult laiatarbekaubaga või mingi muu nüansiga, mida ma kõrvaltvaatajana läbi ei hammusta.

Bränding on üks asi ja arusaadav, eriti laiatarbesegmendis, vaja märgi ja sõnumiga pildis olla. Aga rahvas (eriti vähegi mõtlev) ei salli reklaame sellisel massilisel lämmataval kujul ning pikas perspektiivis pole tänane asi jätkusuutlik. Ühelt poolt on arusaadav, et sellel elab reklaamitööstus ja ma ei heida neile seda kindlasti ette (isegi olen loovtööstuses higipull otsa ees rabelejana kade veidi), aga kuna bännerimassiivid lämmatavad, on levima hakanud Adblockid jms vahendid, sest see lihtsalt on liiga domineeriv. Ikka veel pole üritatud reklaame paigutada natukenegi esteetilisemalt, ikka veel on paljud bännerid koledad ning läbi mõtlemata. Pilt on kokkuvõttes väga kole.

Teine asi on bännerreklaamide tegelik efektiivsus vs muud turundusvõimalused. Ma teen siit veel jätkuloo, kus võtan ette mõned hetke pirakamad bänneripinnad, klikin peale ja vaatame veebidele/maandumislehtedele korra ärilises aspektis otsa.

Kiire pilk seisule 2009 vs 2016, esimese ekraanitäie reklaam vs sisu

Delfi, 2009

bannerid-delfi-ee

Delfi 2016

delfi

Postimees 2009

bannerid-postimees-ee

Postimees 2016

postimees

ilm.ee 2009

bannerid-ilm-ee

ilm.ee 2016

ilm-ee

 

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!