Single blog post

Google Chrome – mis uudist?

Google Chrome veebibrauserit on arendatud 2 aastat. Mis selle ajaga on tehtud, mis lähiajal tulemas? Kes esimest versiooni proovisid, mäletavad kindlasti, et see oli väga blank. Praeguseks on tekkinud arvestatav laienduste baas, kasulikke lisafunktsioone ning brauser on kiirem kui kunagi varem. Windowsi versiooni sabas longivad ka Mac'i ja Linuxi versioonid.

Sünkroniseerimine

Ütlen kohe ära, et olen dev channeli kasutaja – kuigi arendajad hoiatavad, et see on väga ebastabiilne, julgen ma seda siiski soovitada. Dev channeli kasutajana saad saad värsked uuendused kõige kiiremini. Kuidas saada kiirelt uuendusi ja mis on erinevate uuenduskanalite vahe loe siit või meie enda artiklist "Google Chrome: kiireim brauser ja uusimad versioonid".
Seega järgnev jutt käib Chrome ver 6+ kasutajatele.

Mõni aeg tagasi saime tunda rõõmu järjehoidjate sünkroniseerimise funktsiooni lisandumisest brauserisse. Praegu aga ilutseb sünkroniseerimisvalikute all juba palju uut: järjehoidjad, eelistused, teemad, automaatne täitmine, laiendused – kõiki neid seadeid saad nüüd hoida sünkroonis oma erinevates arvutites.

Laiendused

Laiendused (extensions) aitavad muuta brauserit enda käe järgi mugavaks. Laienduste installeerimine Chromes on lihtne ja kiire – mine laienduste lehele, vali sobiv välja ja kliki "installi".

Mõned näited/soovitused:

Google'i meilikontrollija
Näitab lugemata kirjade arvu aadressiribal
Google Reader Notifier
Näitab lugemata postituste arvu aadressiribal
Facebook for Google Chrome
Võimaldab teha enamlevinud Facebook'i toiminguid otse brauseriribalt
Chromed Bird
Võimaldab teha ja lugeda Twitteri kandeid otse brauseriribal

Veel:
SmoothScroll – Muudab kerimise brauseris sujuvaks
RSS-tellimuste laiendus – Tekitab aadressiribale nupu, millele klikkides saab lisada lehe kiirelt Google Readerisse
Hover Zoom – Tuntud veebilehtedel (Facebook, Flickr, Picasa, Google pildiotsing jne) kuvab thumbilt üle liikudes suure pildi
Bubble Translate – Kiire ligipääs Google Translatorile – klahvikombinatsiooniga soovitud lõigu tõlkimine jne …
AdBlock – Surfa internetis reklaamivabalt. Proovi kui selge on nt eesti päevalehtede veebiväljaannete pilt seda laiendust kasutades. (NB! Eraldi installeeritav on selle rakenduse nupp browseriribale sisse-välja lülitamiseks.)

Veebiarendajatele:
Pendule
Firebug Lite for Google Chrome
Window Resizer
IE Tab
Awesome Screenshot

Need on vaid mõned näited – kindlasti leiad enda jaoks sobivamaid laiendusi. Anna nendest märku kommentaarides.

Mõned nipid

Drag & Drop Chromes saad paljusid toiminguid teha lohistades ja kukutades. Nt järjehoidjat saad lisada lohistades url aadressiribalt soovitud kausta või kiirkäivitusribale. Samuti saad organiseerida tab'e, laiendusi jm lihtsalt neid ringi sikutades.
Pin/Unpin Kui kasutad tab'e, mis tihti päevläbi avatuna seisavad siis saad neid kinnitades teha kompaktsemaks – Tee tab'il parem hiireklõps ja vali "Kinnita vahekaart (Pin tab)"
Incognito window (Ctrl+Shift+N) Privaatne surfamine. Kui kasutad surfamiseks incognito akent ei salvestata sinu toiminguid historisse. Samuti kustutatakse peale selle akna sulgemist uued küpsised ja allalaadimisajalugu.

Tulekul

Web Apps Peagi saame kasutada levinumaid veebiteenuseid veebiaplikatsioonide vahendusel. Kasutajale peaks see tähendama kiiremat/mugavamat/vahetumat ligipääsu oma andmepilvele ja veebirakendustele. Veebiaplikatsioonid hakkavad toetama nii Chrome brauserit kui ka Chrome OS-i. Veel sel aastal avatakse Chrome Web Store. Üht-teist saab proovida juba praegu. Mis on Web Apps uuri siit »

Kokkuvõttes

Google Chrome on kiirelt arenev brauser muutuvas veebimaailmas. Märksõnad kiire, turvaline, moodne, lihtne iseloomustavad teda kõige paremini. Paari aastaga on temast sirgunud tööriist, millist ei ole suutnud arendada mõned teised tootjad ka 10 aastaga. Soovitan proovida kõigil, kes veel kõhklevad.

Lae alla Google Chrome Browser »

 

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!