Single blog post

Käed küljes: Google+

Üle-eile tuli Google välja oma sotsiaalvõrgustiku versiooniga, Facebooki konkurendi või siis pigem sotsiaalsete teenuste kogumiga, mis integreerub laitmatult kõigi Google teenustega. See näeb väga hea välja ja see on lootustandev, see on Google+. Sain ligipääsu ja esmamulje on muljetavaldav. Räägin oma esimesest kogemusest ja näitan screenshote. Lõpus ka väike nipp, kuidas kutsumise piirangust (Google sulges selle suure huvi tõttu) mööda pääseda.

Disain

Google+ näeb üllatavalt hea välja…Google kohta. Selle üle ei imesta ainult mina ja sellel on ka oma põhjus. Tundub, et Google'l on Google+ puhul tõesti tõsi taga, sest tänaseks on värvunud enamus Google teenustest minu jaoks Google+ värvidesse. Kui varem on Google pole varem disainile tähelepanu pööranud ja on rõhunud kiirusele, siis tundub, et Andy Hertzweld, kes on endine Apple disainer, on suutnud seda suhtumist muuta.

Google on õppinud

Google'l on olnud kombeks visata avalikkuse ette pooltooreid tooteid, et näha, kas inimestel on huvi ja saada kiiret tagasisidet. On öeldud, et Google ei mõista sotsiaalmeediat. Nende eelnevad teenused Wave ja Buzz on mitmetel erinevatel põhjustel läbi kukkunud. Wave oli kasutajate liialt keeruline ja püüdis korraga liiga palju ning selle tulemuseks oli see, et Google sulges eelmisel aastal Wave'i. Samuti puudusid Wave'l e-mail teatud, et inimesi toimuvaga kursis hoida, kui nad parasjagu rakenduses ei viibinud. Buzz püüdis aga liialt Twitterit dubleerida ning riivas inimeste privaatsust, kui sinna tõmmati sisse kõik Gmail kasutajad.

Kõik eelnevalt kirjeldatud probleemid on Google+ puhul läbi mõeldud ja katsetatud kõigepealt maja sees. Google+ tundub esmapilgul vägagi viimistletud.

Google+ pole teenus vaid strateegia

On näha, et Google'l on Google+ puhul tõsi taga:

  • Google töötajate boonustest 25% sõltub, kas nad suudavad sotsiaalmeedias edukalt kanda kinnitada või mitte
  • Google+ juht on organisatsioonis samal tasemel otsingu ja reklaami osakonna juhtidega
  • Kõigil Google teenustel on toimumas üleminek uuele ja palju julgemale disainile
  • Google+ teated on näha kõigil Google teenustel uue disaini saanud mustal ribal
  • Google tegevjuht Larry Page on väga seotud Google+ projektiga ja annab pidevalt selle osas tagasisidet
  • Algusest peale on välja väga korralik mobiilse veebi rakendus, Android rakendus (sisaldab ainult mobiilis olevad grupichati Huddle), iPhone rakendus (ootab Apple heakskiitu)

Google+ must riba

Kõigil Google teenuste päises on must riba, millelt on võimalik Google+ teadet saata ja näha, kas on uusi teateid (punane kast numbriga), millel klikkides näidatakse viimased teated (sarnaselt Facebook teadetega).

Ma arvan, et see on üks kõige olulisemaid aspekte, kuidas inimesi pidevalt Google+ kasutama saada, peale esimesi katsetusi.

Circles

Tõenäoliselt strateegiliselt kõige kesksem ja sotsiaalsem funktsionaalsus on Google+ juures Circles. See on ekvivalent Facebooki sõprade grupeerimisele ja mingil määral ka hiljuti välja tulnud Facebooki gruppidele. Oma kontaktide grupeerimine pole kunagi kellelegi meeldinud. See on alati keeruline ja aeganõudev töö. Facebooki kasutajatest ainult 5% on oma kontaktid grupidesse jaotanud. Circles püüab seda lihtsustada ja on tubli sammu edasi astunud, kui ma ei usu, et see on veel päris see, mis ta võiks olla. Esimest korda Circles'it vaadates kuvatakse sulle su Gmaili kontaktid ning on eelnevalt valmis 4 gruppi (Friends, Family, Acquintances, Following), kuhu saad lihtsalt kontakte lohistada. Esimesed kolm on iseenesest mõistetavad, kuid kolmas on minu meelest väga oluline. Just sellepärast, et varem on iga sotsiaalvõrgustiku puhul kaks varianti: sa lisad inimese omale "sõbraks" (Facebook, Foursquare) või sa hakkad teda jälgima (Twitter). See tähendab, et esimese puhul sa ei saa lisada sõbraks inimese, keda ei tunne ning ei saa nende tegemistega end kursis hoida. Teise puhul, aga sa võid kõiki jälgima hakata ning sa ei julge jagada kõike, sest kõik võivad sind jälgida. Circles positsioneerib ennast nende vahepeale. Kuna kedagi jälgima hakata saab ainult siis, kui sa kontakti mõnda gruppi lisad, siis on ehk Google+ puhul lootust.

Circles on aga veel toores, sest inimeste gruppe pole võimalik tõsta teistesse grupidesse. Samuti pole võimalik, et inimene asub mitmes grupis korraga. Usun, et see on ajutine olukord ning Google+ meeskond töötab selle kallal juba.

Edit (02.07.2011): Inimesi saab tõsta teistesse grupidesse ja isegi tervete gruppide kaupa, kui valida Circles seaded ning valida sealt "View circle in tab", mis viib Circle'i üles menüüsse ja tekitab nimekirja inimestest, kes seal asuvad. Edasi on juba võimalik kõik kontaktid korraga valida ja vedada teise gruppi.

Stream

Stream on ekvivalent Facebooki uudistevoole. See on uudistevoog tegevuste ja postitustest, mis sinu jälgitavad kontaktid teevad (need, kelle sa oled mõnda gruppi lisanud). Selle funktsionaalsus on väga sarnane Facebook seinale postitamisega. Lisavõimalus on postitusele asukoht lisada. Postitusi saab +1-ga heaks kiita (Facebook Like), jagada ning kommenteerida. Kommenteerimise puhul on Facebook mind mugavaks muutnud. Google+ postitust kommenteerides peab peale kirjutamist vajutama "Post comment", kui Facebookis piisab selleks Enteri vajutamisest. Üks klikk tundub üleliigne.

Sparks

Sparks on ilmselt teenus, millega Google üritab omal moel Twitterile kandadele astuda. Sparks on uudistevoog viidetest, mis sind huvitada võiks. Selleks tuleb lisada mõned oma huvid märksõnadena. Seejärel ilmuvad Sparks uudistevoogu postitused, mis Google on veebist üles korjanud ja seostuvad sinu huviga. Kuna Google News tiim on liikunud Google+ alla, siis ilmselt on nad kasutanud samu vahendeid, et näidata esimesena kõige värskemaid ja populaarsemaid viiteid, mis internetis liikvel.

Hangout

Hangout on grupivideochat. See tundub päris muljetavaldav. Iseasi, kas inimesed on valmis endast videopilti jagama. See võimaldab grupi inimestega video teel suhelda. Samas juures on ka chat ning võimalus üheskoos Youtube videot vaadata. Rakendus saab ise aru, kellel on sõna ning teeb selle inimese videopildi suuremaks. Kui sa Hangout kasutama hakkad, siis ilmub sinu valitud grupis olevate inimeste uudistevoogu teade, et sa valmis videochatiks.

 

Google+ mobiilis

Google+ puhul on algusest peale rõhku pandud mobiilis kasutamisele. On olemas täiesti pädev mobiilse veebirakendus, Android rakendus ning iPhone rakendus. Android rakendus sisaldab ka funktsionaalsust, mis puudub veebirakendusest:

  • Pilte tehes laetakse need tagataustal automaatselt Google+ üles
  • Grupichat Huddle, millega saad mitme sõpraga korraga rääkida
  • Võimalus teha check-ini ehk teada anda sõpradele oma asukohast

Oma andmete eksportimine

Google rõhub sellele, millega Facebook on kriitika alla sattunud: oma andmete ja kontaktide eksportimine. Sul on võimalus väga lihtsalt oma pildid, profiiliinfo, uudistevoo postitused, kontaktid jms eksportida.

Tagasiside andmine

Tundub, et Google on tagasiside saamisest vägagi huvitatud. Nad on näinud tagasiside andmise funktsionaalsusega vaeva: tagasisidet andes analüüsib Google+ kõigepealt lehekülge, kus sa asud ning seejärel saad ära märkida ala leheküljel, millega sul probleeme. Samuti on võimalik varjata igasugune privaatne info.

Kuidas Google+ oma sõpru kutsuda?

Kuigi Google on suure huvi tõttu piiranud kutsete saatmise, on siiski võimalus inimesi kutsuda Google+ kasutama. Selleks pead lisama mõne inimese kontakti gruppi (Circle) ning seejärel postitama oma seinal sellele grupile midagi. See saadab grupis olevatele inimestele e-maili, mille kaudu nad saavad ennast registreerida.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!