Single blog post

KKK: Lühidalt, kuidas “responsive” veeb töötab

Alustame KKK artiklite sarja, kus seletame lühidalt, kuidas mingid asjad veebiarenduses ja -disainis töötavad. Üks tihedamaid küsimusi on:

Miks veebileht on igal ekraanil erinev?

Veebilehed ehitatakse sõrestikule (grid), mis on üldiselt 12-ne nö ruudustik. Reeglina tehakse 3 murdumiskohta, kus asjade paigutus muutub: suur ekraan (arvutid-laptopid, tahvel laiupidi), keskmine ekraan (tahvel püstiasendis) ning väike ekraan (nutitelefon).

Kui sa nüüd oma brauserit kitsamaks-laiemaks sikutad, siis näedki ära need murdumiskohad. Nende vahel osa sisu (konteinerid ja pildid) skaleerub.

Omakorda on kõik ekraanid natuke erineva kuvaga – sõltub seadmest, ekraanist, resolutsioonist, igasugu nupuridade arvust, brauserist, brauseriversioonist, opsüsteemist jne. Seega päris 100% ei olegi asjad ekraanidel ühesugused, vaid nad käituvad teatud loogikate piires.

Üks tüüpanomaaliaid: kui näed oma arvutis ka näiteks keskmist või väiksemat ekraanipaigutust, on põhjused tavaliselt:

  • oled brauseriakna oma läpaka ekraanil väiksemaks teinud kui ekraan ise on
  • sul on brauseril suum peal, reeglina kogemata (vaata View menüüst)
  • sul on mingil põhjusel väga madal resolutsioon ekraanile määratud, eriti juhtub seda projektoritega

Ehk aitab veidi selgitada ka see Youtube video:

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!