Single blog post

Miks meile meeldib open source vabavara (Joomla, WordPress, Magento)?

Firma X tellib firmast Y kodulehe, mis jookseb firma Y isetehtud sisuhaldustarkvaral. Firma Y satub raskustesse (Eestis kahjuks üsna tihe nähtus) ja tellija on oma murega üksi – ükski teine veebifirma naljalt võõrast sisuhaldust arendada ei taha ja tihti ei saagi (kood on näiteks krüpteeritud või litsentsilepinguga väljastpoolt arendamine keelatud). See on vaid üks põhjuseid miks "open source" vabavara on hea.

Mis on open source vabavara?

"Open source freeware" ehk avatud lähtekoodiga tarkvara on vabavara, mille kood on arendajatele avatud ning mille taga on tuntumate lahenduste puhul reeglina suur arendajate kommuun, kes arendavad nii põhimootorit kui rohkeid lisamooduleid, mida pakutakse teistele tihti tasuta või väikese tasu eest. Korralik open source sisuhaldustarkvara on ka hõlpsalt uuendatav ja sul pole 3 aaasta pärast probleemi, et sinu veeb on tehniliselt vananenud.

Sedasorti tarkvarade puhul võib esineda ka miinuseid, näiteks kohati on kasutajaliides veidi keerukas kasutada, sest süsteem on lihtsalt nii massiivne.

Open source software Joomla, WordPress, Magento

Tuntumad open source vabavara veebihaldusvahendid on Joomla, Drupal, WordPress, Magento mis kuuluvad ka OKIA arenduskompetentsi.

Suurim risk: sa laulatad end kohaliku väikearendajaga

See on kliendi poolt vaadatuna vast üks hullemaid (ja kahjuks väga tõenäoline) stsenaariumeid – kohaliku väikefirma telefon ei vasta ühel päeval või pole nende teenus enam rahuldav. Sedasorti õnnetuid oleme näinud viimasel ajal tunduvalt rohkem kui korra meie uksele koputamas.

Sul ei ole sisuliselt mingit shanssi kodulehe arendajat vahetada, oled nendega laulatatud ning arendajat vahetades pead alustama sisuliselt nullist (peale eeltöö ja sisuloome kui need on paigas).

Open source tarkvara arendajaid on kõikjal üle maailma, ka Eestis. Vahetus ei ole kunagi liiga lihtne, aga open source puhul oluliselt valutum ja muidugi odavam. On müüt, et asja taga pole konkreetset supporti ja vastutajat – meie kogemusest on pigem kiirem abi saada vabavara arendajate kommuunist kui mõne kohaliku arendaja käest.

Väikefirmade sisuhaldused ei pruugi olla piisavalt ajaga kaasas

Seda mitte vaid trendisõnana vaid näiteks otsimootorites leitavust silmas pidades, süsteemi poolt vaadates ülesehituselt, uuendatavuselt, uutelt tehnoloogiatelt, turvalisuselt, funktsionaalsuselt, templiitide kasutatavuselt, arendatavuselt jms.

Open source on kõigile odavam, ka uuendused

Meie OKIA's loobusime oma sisuhaldustarkvara arendamisest (mida olime teinud 10 aastat). Lihtne arvutus näitas, et selleks, et asi käiks ajaga kaasas ja oleks maksimaalselt hea kuluks arendusele vähemalt pool kuni miljon krooni aastas. IGA aasta, ka tulevikus, arendusena. Kusjuures samas müües sellest summast vähem litsentse, sest Eesti turg on väike. Seega meie jaoks oma sisuhalduse arendamine oli kahjumlik.

Klient võidab kaopen source tarkvara on tasuta, ka uuendused. Seega win-win.

Kuna rohkelt on tasuta "pluginaid" ehk lisamooduleid on vabavara arendamine reeglina kiirem ja odavam ning raha saab kulutada pigem arendusele kui vundamendi ehitamisele.

Jagatud kogemus – community

Tuntumate open source tarkvarade taga on reeglina suur kommuun, sajad ja tuhanded arendajad üle maailma, kes jagavad kogemusi, loovad ning pakuvad tasuta või tasu eest rohkelt valmismooduleid, peavad foorumeid, annavad üksteisele nõu. Kõik moodulid pole tihti kohe lõpuni kasutatavad ja vajavad viimistlemist, kuid kiirendavad arendust ja vähendavad töö maksumust tellijale.

Kohaliku väikese sisuhalduse arenduse taga on tihti 1-2 mehe kompetents.

Milliseid open source sisuhaldussüsteeme eelistada?

Joomla Content Management SystemKeerukamate ja tulevikus tõsisemat arendust vajavate lehtede puhul oleks hea valik Joomla. Süsteem on väga põhjalik ja võimas, kasutada veidi keerukam, kuid õpitav. Meil OKIA's on mitu suurklienti kes on koolitanud inimesed Joomlat kasutama ning kõik ettevõtte veebid tehakse ühtselt sellele platformile. See on kindlasti tark ja jätkusuutlik valik. Joomla on ühtlasi enimlevinud sisuhaldusplatform Eestis (vt. Sauruse uuringut) ja meie andmetel ka mujal maailmas. Alternatiiviks on veidi tagasihoidlikum lahendus nimega Drupal.

Väiksemate kodulehtede ja eriti blogi olulisel kohal sisaldavate lehtede puhul on heaks valikuks maailma populaarseim WordPress. Selle peale on ehitatud ka OKIA veeb. WordPressi on väga lihtne kasutada.

E-kaubanduseks sobib hästi Magento, millel on täiesti piisava funktsionaalsusega tasuta versioon ning võimalus ise mooduleid juurde arendada. Alternatiiviks on Joomla + VirtueMart lisamoodul.

Kõike seda saab ka meilt, OKIA'st. Võta julgelt ühendust.

***

PS. Vaata ka Best Marketingi artiklit "Kas kasutada kodulehe ülesehitamiseks avatud koodiga tarkvara või tellida veebilehe sisuhaldusmootor rätsepatööna veebiarendajalt?"

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!