Single blog post

Mis on “scam”? Europe Business Guide näide.

Scam"Scam" on nn. "petuturundus" (eestikeelne sõna näiteks "purundus", puru silma ajamine?). Meile tuli taaskord allolev kiri. Ajaloost tean, et meie majas on korra seda "tasuta" asja teadmatusest tehtud ning seejärel hakkas kõiksugu arveid ja "advokaatide" ähvarduskirju laekuma, nii meilitsi kui ümbrikuga. Loomulikult ignoreerisime seda kõike ja asi vaibus ära. Aga tüütu oli küll. Selle asja nimi on "scam": üritades sinu tähelepanu hajutada, võites sinu usalduse, tõmmatakse sulle kott pähe. "Skämmi" tuntuim vorm on sõrmkübaramäng kuulikestega.

Ühesõnaga vast on pea iga ettevõte saanud sarnase sisuga kirja:

—————

Ladies and Gentlemen.

In order to have your company inserted in the registry of World Businesses
for 2011/2012 edition, please print, complete and submit the enclosed
form (PDF file) to the following address:

Europe Business Guide
P.O. BOX 2021
3500 GB, UTRECHT
THE NETHERLANDS

email: register@ebg2011.com
FAX: +31 (20) 524-8107

Updating is free of charge!

—————-

Europe Business Guide scam

Kui sa sellise jama saad, kustuta kõik sedasorti kirjad rahulikult, tegemist on levinud petuskeemiga, kus üritatakse inimeste usaldust kasutades raha välja petta. Europe Business Guide näites jõuad formularini (pildil), kus on mikrokirjas väikselt, et nõustud maksma nonstop 990 euri aastas selle "teenuse" eest ja seda tingimusteta 3 aastat järjest automaatse uuendamisega. Kusjuures sa ei saa vastu tegelikult midagi, mingi tundmatu kataloog mida keegi kunagi äri kontekstis ei kasuta. Sarnaseid scam'i-spämmereid on palju.

Kui sa juba täitsid formulari?

Isegi kui sa oled juba selle täidetud formulari neile saatnud, ignoreeri nende ähvardusi, teadaolevalt ei ole sel teemal maailmas veel ühtegi kohtukeissi tehtud ning kui tehtaks, jääksid nemad kaotajaks. Muidugi nad teavad seda. Juriidiliselt on asi nende poolt justkui korrektne – sa ise kirjutad formularile ju alla – aga teadmatusest tuleneva pettuse tundemärgid on nii ilmsed, et ükski kohus ei läheks siin õnge.

Neid on veel ja veel

"Europe Business Guide" näite kohta pikem artikkel.  Sarnaseid juhtumeid on palju, ka teistsuguste skeemidega. Üks näiteks räägib mingist Aasia domeeniregistrist ja väidab, et sa peaksid kindlasti Hong-Kongi, Hiina ja teab mis lõpuga oma domeeni ka ära registreerima, muidu jääd ilma. Ignoreerige. Ka Eestis on skämmi-pettureid nähtud, näiteks emateab.ee juhtum, kus telefonikõne "jah-sõna" peale hakati arveid saatma. Virgo Kruve kirjutas sel teemal mõned kuud tagasi põhjalikult.

Räägi kolleegidega

Nüüd palun veendu, et sinu firma töötajad oleksid selle infoga kursis. Jaga neile seda artiklit.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!