Single blog post

Mis on Twitter? Idee, vidinad, kuulsad säutsujad.

Twitter on hetkel kõige kuumem ja kiiremini kasvav suhtlusvõrgustik, tehes silmad ette isegi Facebook'ile: aastane tõus on +1689%. Uurime mis see Twitter õieti on, kuidas seda kasutada, millised on huvitavamad abivahendid, lisaks häid linke.

"Canon 500D koos videoga: http://tinyurl.com/c5cxh8". Üks minu väikestest sissekannetest Twitteris kus kirjutavad ka Kerli Kõiv, ansambel Coldplay, tehnokratt Peeter Marvet, miljardär Sir Richard Branson jt (vt allpool). Twitter (säutsuja, nagu lind) on mikroblogimise keskkond: sissekannete pikkus saab olla max 140 tähemärki. Twitter on nagu üks suur ülemaailmne jututuba ja üha enam kõigi, ka eestlaste igapäevane kommunikatsioonikanal.


Twitteri olemus

Paremal on näha jooksvalt autori Twitteri voog. Twitteri idee on äärmiselt lihtne: liitud, saad kirjutada kuni 140 tähemärgiga (et mahuks ka sms-i) sissekandeid ning lugeda teiste omi, liites neid "Follow" nupu abil ühtsesse voolu. See 140 tähemärki on hea piiraja – paned oma mõtte väga konkreetselt kirja ja seda on hea lihtne lugeda, erinevalt pikkadest klassikalise blogi sissekannetest. Saad ka piirata, et sinu sissekandeid saavad lugeda vaid need keda lubad.

Mina olen oma nimekirja lisanud eelkõige kõiksugu e-turundustegelasi ja ametivendi. On neid, kes kirjutavad, et nad söövad parajasti võileiba, mistõttu tuleb väga hoolikalt jälgida keda nimekirja lisad. On neid, kes levitavad (erialast) infot näiteks põnevate linkide näol. Ise kirjutan ühtpidi uitmõtteid, edastan huvitavaid leide ja ka OKIA blogi sissekanded jõuavad Twitterisse. Seetõttu võib öelda, et Twitter toimib ka turundus- ja PR-kanalina.

Oma sõprade säutsatusi saad lugeda ka RSS abil, selle abil saan oma sissekanded automaatselt läkitada ka näiteks Facebook'i ja Keskusesse. Lisaks on abiks kõikvõimalikud lisavidinad (neist juttu allpool), inimeste ning sisu otsing ja trendid (# sümboliga määratav).

Twitterist on tulemas ka täiendatud võimalustega tasuline kommertsversioon


Twitter statisticsStatistika

Twitteri levik on praegu plahvatuslik: aastaga on kasutajate arv tõusnud +1689% ehk 100 000 pealt 1 800 000 peale 2008 lõpus! Twitter on populaarseim USAs – 40% kõigist kasutajatest, järgnevad Jaapan ja Euroopa suurriigid. Facebook – maailma suurim sotsiaalvõrgustik 150 miljoni kasutajaga – pakkus Twitteri eest 2008 sügisel juba 500 miljonit $.

Edit: 2009 veebruar seisuga on kuukülastajate arv tõusnud üle 10 miljoni inimese ja jätkab liikumist mitte lihtsalt üles vaid peaaegu püstloodis. Märts: 14 miljonit.


Twitteri kasulikud vidinad

TwitterfoxTwitteri tugevus on kindlasti tema avatus: sa saad ise ehitada twitteri külge (Twitter API) oma rakenduse, näiteks brauseriplugina või veebirakenduse.

Firefoxi plugin "Twitterfox"
twitterfox.net
Mina kasutan Twitteri lugemiseks ja ka kirjutamiseks brauseri nurgas istuvat väikest abilist nimega TwitterFox (pildil). See annab märku kohe kui mõni säutsatus laekub, samuti lubab mugavalt ka ise sissekannet teha.

TweetDeckTweetDeck
tweetdeck.com
Funktsionaalne ja mõnusa väljanägemisega Windowsi või Maci alla installitav programmike Twitteri jälgimiseks. Annab tervikliku ülevaate, võimaldab sorteerida inimesed gruppidesse jne. Tänud info eest, Priit :)

We Follow
wefollow.com
Koht kust leiab huvitavaid kasutajaid jälgimiseks. Kataloog kategooriatena: #tech, #celebrity, #music, #sports jne.

Twitterfeed
twitterfeed.com
Kui Twitterit ennast saab lugeda RSS abil, siis Twitterfeedi abil saad automaatselt sisestada, näiteks oma teise blogi sissekandeid Twitterisse.

TwittersheepTwitterSheep
http://www.twittersheep.com
Vahva biograafiline abivahend inimese tuvastamiseks ja saad vaid kasutajanime alusel inimesest ülevaate. Näiteks mina, tuntud ajakirjanik Kristjan Otsmann, Skype Eesti juht Sten Tamkivi jne.

Twits Near Me
twitsnear.me
Kasutajate infos kirjas oleva asukohta alusel leiab sinu läheduses olevate inimeste säutsasused. Täpsem viis on küll sisestada sind huvitava koha nimi ja km raadius Twitteri otsingusse, näiteks Tallinn, Tartu, London, Peterburg jne.

Twitter for iPhoneTwitter for iPhone
twitterforiphone.com
Twitteri üks ideid on olla võimalikult platformisõltumatu, mistõttu on sellele olemas rohkelt mobiilirakendusi. Twitter for iPhone on üks nendest.

***

Lisan siia ka lingi Twitteri vidinate kataloogile, sealt saab edasi tuulata. Kui mõni tore vidin silma jääb olen tänulik kui ka siia kommentaaridesse lisate.


Huvitavaid säutsujaid

Eestlastest: lauljatar Kerli Kõiv, tehnokratid Peeter Marvet ja Henrik Roonemaa, poliitik Keit Pentus, projekt Teeme Ära – Minu Eesti, isegi Linnateater siristab.

Välismaiseid: USA president Barack Obama, bänd Coldplay (ligi 400 000 jälgijat), miljardär Richard Branson, kuulus tehnoajakiri Wired jne.

***
wefollow.com – ülalmainitud kataloog tuntud säutsujatest.
twitterholic.com – annab ülevaate enim lugejaid omavatest Twitteri-säutsujatest.
www.celebritytweet.com – kataloog kuulsustest Twitteris.

Siia lõppu ka üks lõbus video, et te kogu seda säutsumist liiga tõsiselt ei võtaks.

Aritikli kaasautor on meie html-css-guru Silver Muru.

 

 

 
 
 

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Oleme digiagentuur Telliskivi Loomelinnakus, millel on kindlad disaini- ja arendusteadmised. Ehitame valmis veebisaite, mobiilirakendusi ja arendame veebipõhiseid äriteenuseid.

Võtta ühendust