Single blog post

Mis on Web 3.0?

What is Web 3.0?

Varasemalt käsitlesime veebi minevikku (Web 1.0) ja olevikku (Web 2.0), nüüd proovime tulevikku vaadata. Web 2.0 ajajärguga oleme jõudnud suhteliselt kaugele, ent täiskasvanuks saamine on alles kätte jõudmas. Siiamaani suur osa veebis toimuvast on endiselt eksperimenteerimine ja osa selleks ka jääb. Vaatame kuhu suundub tulevik ehk Web 3.0.

Web 3.0 – tulevik on peaaegu käes

Web 3.0Web 3.0 on tinglik termin mis peaks kirjeldama veebi tulevikukontseptsiooni, suurema hoo saab see sisse mõne aasta jooksul (kuigi protsessid juba käivad).

  • Andmed on pilves (cloud computing) st. sinu failid, dokumendid jms asuvad kusagil serveris millele on sul igalt poolt võimalik ligi pääseda, ükstapuha millise arvuti või abivahendiga ja neid teistega jagada (näit. Google Docs on selle suuna näidis).
  • Semantiline veeb – seotud sisu tähtsuse ja täpsuse suurenemine. Näiteks „loe uudiseid mida sinu sõbrad loevad“. Süsteemid teavad üha täpsemalt kes sa oled, mis sulle meeldib, kes on su sõbrad ning mis neile meeldib. Ja kus te kõik füüsiliselt asute: Tallinna Raekoja platsis taskuseadmega pitsarestorani otsides pakutakse sulle just lähimad selles piirkonnas.
  • Süsteemid on kiired ja kerged, võimalikult avatud, reeglina ühilduvad nii arvuti kui mobiilse taskuvahendiga. Aga miks mitte ka külmkapi või autokompuutriga.
  • Veel rohkem mashupe – keskendu oma põhitegevusele, ära kuluta ilmtingimata energiat/raha lahenduste isetegemisele, kasuta juba valmis lahendusi ja tehnoloogiaid. Mashup on rakendus, mis kasutab teiste loodud tehnoloogiaid ja/või ressursse, reeglina ühendades mitu erinevat. Mashupid on juba praegu levinud, ent levivad üha enam. Näide: Woozor kasutab Google Mapsi kaarte ja Weather.com ilmaandmeid, tulemuseks on lihtne ja selge ilmakaart: Eesti ilmakaart »
  • Video, tele, muusika üha enam või täielikult veebis või "veebis ka täismahus". Sellega koos arenevad ka turunduslahendused.
  • Rohkem vidinaid (widgetid) mis aitavad erinevad võrgustikud kokku liita. Näiteks ühes kohas oma kassi sünnipäevast teada andes liigub info kiirelt mitmesse võrku või sõprade RSS-lugejasse/mobiili.
  • Kõik vähegi võimalikud riigiteenused liiguvad netti.
  • Pealekasvavate põlvkondade jaoks on e-ostlemine elementaarne emapiimaga kaasatulnud rutiin.

Kui Google juhilt Eric Schmidt ilt küsiti "Mis on Web 3.0?" rääkis ta sedasi:

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!