Single blog post

Päädide põlvkond ehk pudrused näpud ekraanil

Kui mõned kuud tagasi poekassas iPad'i karbi kätte sain, ei teadnud ma veel, kui palju muudab see minu ca 20-aastast arvutikogemust. Sel päeval sai minu iPhone'st jälle telefon ning läpaka teen lahti vaid keerulisemate tööteemade või suurema pilditöötluse jaoks. Täna, paar kuud hiljem, mängib kodus meie 1,5-aastane põnn autode, klotside, pallide, muruliblede, kassisaba, lasteraamatute, karvapallide, issi varvaste, suupilli ja iPadiga, milles on omakorda need samad asjad. Kindlasti veel tuhande asjaga. Aga ta kindlasti ei mängiks klassikalise arvutiga, mille kasutamiseks on vaja füüsiliset hiirt ja klaviatuuri. 

Mis puudutab pealkirjas olevat sõna "pääd", siis olen võtnud selle isiklikult slängisõnavarasse sõnaks, mille sünonüüm on tahvelarvuti. Kõlab hea ja loogiline, sobib kokku sõsartoote sõnaga "läpakas", näeb nunnu välja ja on igatahes mõnusam sõna kui mp3-mängija eestindus "pülk".

Katsutavad veebid

Nüüd ei maksa mõelda, et me oleme oma punnpõsksest titast arvutisõltlase teinud, üldsegi mitte. 10-15 minutit päevas, muude mängude ja pudrukordade kõrvalt, kuulab ta iPadist loomade hääli või vaatab loomapilte, kus ema hääl ütleb talle "Karumõmmmm", tõstab pusletükke, mängib ksülofoni jms põnevad tegevused ajule ning sõrmedele. Seda on põnev vaadata, kuidas ühe imiku jaoks on puuteekraan loomulik nagu emarind, ta ei taju seda digitaalsena, sõrm lohistab nagu füüsilist eset. Asja miinuseks on väike fakt, et telekad on veel "lollid" ja poja oli pettunud, kui telekaekraanil olevat autot ei saanudki näpuga liigutada. Mismõttes ei saa?! :)

Ma arvan, et meie beebi ei hakka ilmselt kunagi kasutama klassikalit klaviatuuri ja hiirt. Mistõttu tuleb tõdeda, et juba täna on sündinud põlvkond, kellele ka veebilehed tuleb teha ergonoomiliselt kätega katsutavad, mitte soovitatavalt, vaid igal juhul. Lisaks muidugi märksõnad "responsive web design" jms, mis kõik tänapäeval asjaga haakuvad.

Edit: lisasin siia ühe vahva video, mis väga hästi seda uue põlvkonna olukorda näitlikustab:

Artiklid päädirakendustest

Teen lähiajal mõned artiklid inspireerivatest iPadi rakendustest – disain, fotograafia, muusika. Näitan ka, kuidas lugeda veebi uutmoodi, lapatavana, sind huvitavatel teemadel, palju mõnusamalt, kui seda täna teed. Olen sõpradega, kellel kodus iPad, sellest tihti rääkinud – neil pole tegelikult ülevaadet vahvatest rakendustest ning kasutavad päädi laias laastus vaid surfamiseks.

Aga just need rakendused teevadki iPadi imeliseks. Teisi "pääde" ma ei tunne, kuid kui uskuda teste, pole iPadil ligilähedasetki konkurenti.

Soovitus – hangi endale või kingiks pääd

Seega kui tahad oma arvutikogemusest midagi uut, mine poodi, võta ligi iPad (2x odavam kui läpakas) ja varsti soovitan sulle siin ägedaid rakendusi. Pääd (vähemasti iPad) on väike, kerge, helitu, käivitub momentaalselt, ei kuumene ja aku kestab 10h, kasutada saad kaamerat (ipad 2), skaipida ja teha videokõnesid, mängida, surfata, meilida ja ekraanil olev klaviatuur on praktiliselt sama kiire kasutada kui füüsiline klaver. Hinnad algavad kusagil 400 € kandist, mina hankisin enda oma Euronicsist.

Lõppu üks video, kus keegi, kes iPadi näppinud ja teab, mis see on, saab selle endale kingituseks. Minu poolt soe soovitus jõulu- või sünnipäevakingiks, ükskõik mis ealisele. Emotsioon tõotab tulla selline (v.a. juhul, kui ta VEEL ei tea, mis see on):

Sarnaseid reaktsioone vaata siit :)

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!