Single blog post

Palun mine tee endale Mobiil-ID (10 min tegemiseks, 20 sek login)

Kõigepealt: Mobiil-ID kasutamine ja hankimine on hullult lihtne. Minul on tavalist ID-kaarti elektrooniliselt kasutades pea alati mingi jama olnud – ei tööta kaardilugeja, ei tööta mingi muu värk, üks brauser toimib, teine mitte, Mac, Windows, AARGH! See ajas mind alati juukseid katkuma. Mu pealagi on aga nii hõre, et pole enam midagi katkuda. Paar nädalat tagasi läksin EMT'i, 10 minutiga oli Mobiil-ID tehtud ja elu on nüüd selle koha pealt ülivõrdes lill. Tõsiselt. Räägin miks ja kuidas.

Sul pole netis enam vaja ID kaarti ega kaardilugejat

Mobiil-ID tähendab seda, et sul pole vaja elektroonilisteks toiminguteks enam oma ID kaarti ega ka kaardilugejat. Vaja on vaid mobiiltelefoni (kõik telefonid peaksid toimima, ka nn. tavalised) ja Mobiil-ID PIN koodi. Seega toimib su ID värk igal pool, isegi seadmetega, millele ei saagi ID kaardi lugejat külge panna, näiteks mobiiltelefoni või iPadi brauseriga.

Mobiil-ID töötab paljudes internetirakendustes – internetipankades, eesti.ee-s, Maksuametis, paljudes iseteenindustes (näiteks Eesti Energia, Elion, Tallinna Vesi jt), e-poodides ja ka ID piletit saad osta. Samuti saad anda dokumentidele digiallkirja (Digidoc portaali abil).

Sisselogimine – 20 sekundit 

  1. Läpakaga (või mis iganes seadmega, millel on brauser) näiteks Internetipanka sisenedes sisesta oma netipanga tunnus ja telefoninumber.
  2. Mobiil teeb koheselt selle peale piiksu ja küsib PIN koodi.
  3. Valmis, sees, 15-20 sek kokku!

Sisuliselt töötab mobiiltelefon justkui puldina. Lisan siia ka ühe kergelt kentsaka, aga enamvähem arusaadava video Youtubest (parem ilma helita):

Mobiil-ID kaardi saad telefonioperaatorilt 10 minutiga

Läksin üks õhtu EMT esindusse. 10-15 minutiga oli tehtud uus SIM kaart (mobiil ID kasutamiseks tehakse uus SIM) ning teenindaja aitas Mobiil-ID ka kohe aktiveerida (soovitan, endal lihtsam). Ja ongi kõik. :) 

Kui sul on firma mobiilinumber, siis pead ikka ise minema operaatori juurde, sest Mobiil-ID on isiklik.

Asja paar pisikest miinust: välismaal Mobiil-ID lahendust kasutades pead maksma SMS-i eest. Eestis ei pea. Mobiil-ID kasutamisel on väike kuumaks – 0.64 €/kuu. Lisaks on ühekordne liitumistasu (riigilõivud) 10€. Samuti võib miinuseks pidada seda, et igale poole ei saa veel Mobiil-IDga sisse logida. Aga olulisematesse saad ning asi on seda väärt.

Vaata lisaks mobiil.id.ee

PS. Kui sul nüüd kaart olemas, proovi näiteks meie ja Tanki valmistatud Ervinali sisse logida ja näed ülevaatlikult seda, mida riik sinu kohta teab. Projekt reklaamib uut eesti.ee portaali kioskisse mõeldud rakendusena, asjast lähemalt räägiti Terevisioonis (video).

Saada ja jaga sõpradele/kolleegidele ka hüva infot, aitäh!

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!