Single blog post

Sotsiaalmeedia monitooring ehk mida sinu brändist sotsiaalmeedias räägitakse

Social Media BrandJuba aastaid on inimesed foorumites ja blogides brändide kohta arvamust avaldanud, kuid eelmisel aastal populaarsust kogunud Twitter kiirendas seda protsessi kordades. www.jumpexam.com “Tänu” Twitter’i survele on varem buy Engagement Wedding Dresses kinnised sotsiaalsed võrgustikud nagu Facebook järjest enam muutumas avalikumaks, mis omakorda loob olukorra, kus info (nii positiivne kui ka negatiivne) liigub viiruslikult aina kiiremini ja kaugemale. Kas sa tead, mida sotsiaalmeedias sinu brändist räägitakse?

Üldine idee

Sotsiaalmeedia monitooring ei ole raketiteadus – algsel tasemel käib see nii, et paned eri sotsiaalmeedia vormides (Twitter, blogid jne) paika otsingud oma brändinimega ja siis jälgid otsitulemusi ühes kindlas kohas (email, Google Reader vms).

Google Alerts

Google Alerts on Google’i teenus, mis annab teada, kui mingi otsitav märksõna on indekseeritud Google’i otsingumootori poolt. Kuna Google indekseerib ka sotsiaalmeedias toimuvat, siis peaksid kindlasti määrama mõned teated oma brändi kohta. Täpsemalt on Google Alerts’i seadistamisest kirjutanud juba Kaupo.

Create Google Alert

Prom Dresses online

Twitter

Twitter on Eestis aina enam populaarsust http://www.jumpexam.com kogumas ja seega on mõtekas jälgida seal toimuvat. Mine Twitter’i otsingusse ja löö oma brändi nimi sisse.

Twitter

Kuna Twitter’i otsing pole (veel) nii tark kui Google’i oma, tuleb otsingusse märkida ka erinevad käändelõpud kasutades “OR” sõna. Näiteks otsing “bränd OR brändist OR brändile OR brändis”. Kui oled teinud rahuldava otsingu vali paremalt Feed for this query ja kopeeri see RSS voo aadress. Kui sul tekkis kohe küsimus, mis see RSS veel on, siis Kaupo on kirjutanud põhjaliku blogiposti RSS’ist.

 

Twitter’is tasub ka jälgida, kas keegi lingib su kodulehele. Selleks on hea kasutada Backtweets’i. Mine lihtsalt Backtweets’i lehele, sisesta kodulehe aadress ja siis kopeeri RSS voo aadress.

BackTweets

Facebook

Võrreldes Twitter’iga on Facebook võrdlemisi kitsi oma info jagamisega teistele (näiteks ei saa sa tellida otsingutulemusi RSS’iga) ja lisaks on siiani enamus inimeste profiilid kinnised. Facebook’i monitooringu jaoks peab natuke manuaalset tööd tegema: mine Facebook’i otsingusse, löö sisse oma brändinimi ja vali vasakult kõige viimane valik “Posts by Everyone“. Kuna otsitulemusi Reader’isse ja emailile tellida ei saa, peab lihtsalt mingi aja tagant kontrollima seda.Blue Prom Dresses
Nagu eelpool öeldud, pole enamus inimeste profiilid veel avalikud, seega on ka otsingutulemuste arv tõenäoliselt väga väike.

Facebook'i otsing

Teised kohad

Ülalnimetatud vahendid peaks katma paljude esialgsed vajadused, sest  idee järgi peaks suure osa eelnimetatud tööst ära tegema Google Alert’s, kuid kuna Google indekseerib eri lehti eri kiirusega, võib juba indekseerimise hetkel reageerimisega olla hiljaks jäädud. Seega võiks pilku peal hoida ka erialastel foorumitel, blogidel (kasutades näiteks blog.tr.ee otsingut), väiksematel sotsiaalsetel võrgustikel ja ka uutel sotsiaalmeedia vormidel (alles tulnud Google Buzz’il on ka näiteks otsing ja näiteks hiljuti sai seal Eesti Posti koduleht kriitika osaliseks).

Monitooring

Efektiivne viis sotsiaalmeedia monitooringuks on kasutada Google Reader’it. Sisesta eelnevalt saadud Google Alerts’i, Twitter’i otsingu ja Backtweets’i RSS voogude aadressid Reader’isse kasutades üleval paremal asuvat Add a subscription kasti. Kui kõik RSS vood on ilusti imporditud Reader’isse, siis tõsta kõik vood ühte kausta ülevaatlikumaks jälgimiseks. Kas Google Reader tundub keeruline ? Olen Reader’i efektiivsema kasutamise teemal kirjutanud ka blogiposti ( Kuidas Google Reader’it efektiivsemalt kasutada).

 

Google Reader

Kui sa pole Reader’i aktiivne kasutaja on tõenäoliselt targem tellida tulemused oma emailile. Google Alertsil oli kohe see võimalus olemas, Twitter’i ja BackTweets’i jaoks soovitaks kasutada mõnda lihtsat rss-to-email teenust. Feed My Inbox on näiteks ok variant.

Kui Twitter on tähtsal kohal sinu sotsiaalmeedia strateegias või kui sinu brändist räägitakse Twitter’is aktiivselt, võib Reader’i või emailiga monitooring liiga aeglaseks osutuda. Sel juhul tasub kasutada otsingut mõnes Twitter’i kliendis (näiteks Tweetdeck või Seesmic Desktop ).

Loomulikult on olemas ka spetsiaalsed sotsiaalmeedia monitooringu rakendused, mis kasutades semantilist analüüsi, kuvab sulle nii graafikuid kui ka klientide positiivselt/negatiivselt meelestatust. Tasuta variantideks on näiteks Socialmention ja Filtrbox – nendega soovitan kindlasti ka katsetada.

Kas sa juba jälgid, mida sinu ettevõttest sotsiaalmeedias räägitakse ? Tead veel mõnda tasuta vahendit, mis jäi mul nimetamata ?

**

Artikli autor Silver Hage on OKIA blogi kaasautor ning temalt tuleb põnevaid artikleid veel. Silver on üliõpilane, blogija, sotsiaalmeedia fanaatik. Kui tunned, et ka Sina haagiksid meie blogiga – võta ühendust kaupo ätt okia punkt ee

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!