Single blog post

Televisioon + veeb = visioon?

Kui sa veel tähele pole pannud, siis Google'i avalehele on tekkinud tekst:

New! Television, meet search engine. Introducing Google TV.

Tegemist on uue toreda üllitisega, mille loomisel on Intel, Google, Logitech ja Sony jõud ühendanud ning tulemuseks on mänguasi, mille sisuline pool on väliselt väga lihtne: tuua televisioon vaatajani läbi veebi… läbi televiisori. Ei, oot – tuua kasutajani televiisor, mis töötab internetistpõhiselt nagu arvuti… Või oot…

Kõlab keeruliselt? Loe edasi – see on Smart TV!

Sul pole vaja teha midagi enamat kui soetada endale Sony poolt toodetud Smart TV tuuner (mida saab täpsemalt vaadata siit), mille saab lisada olemasolevale HDTV-le, või osta spetsiaalne teler, millele on tunner sisse ehitatud. Reaalselt pole Smart TV tuunerid müüki veel jõudnud (küll aga on võimalik juba osta Smart TV-le orienteeritud printereid hinnavahemikus ca. 500-1800 krooni), kuid ennustatav hind on ca. 2500 krooni.

Väärt idee üheks eesmärgiks on integreerida kõik meelelahutuseks vajalik ja tuua see kokku ühele (suurele) ekraanile. Teisest küljest on Smart TV eesmärgiks muuta kõik see mis niikuinii on juba veebis saadaval veel mugavamalt kättesaadavaks ning ühildada see teleri vaatamise ning kasutaja isiklike asjadega. Sisuliselt:

Mis on Google TV?

Google on huviliste jaoks elu lihstaks teinud ning vastuse saamiseks piisab täielikult alloleva video vaatamisest:

Google TV on täpselt see mida sellest oodata võiks – fundamentaalselt televiisor, mille sisse on
ehitatud Google'i otsingumootor ja internetiühenduse tugi. Smart TV on lihtne ja intuitiivne – selle
mõistmiseks pole isegi sõnu vaja. Kujuta ette – lõpuks ometi on Family Guy sinust vaid 12 kliki kaugusel!
Oh, wait…

Kõik sai alguse selle aasta esimeses pooles kui Google oma Smart TV välja kuulutas ning suutis sellega sissejuhatavalt üsna palju suurt segadust külvata. Esimesed buzz word'id olid „uus elamus“ ja „kombinatsioon televisioonist ja internetist – asjad, mida kõik armastavad“. Nüüdseks on asi natuke jahtunud ja palju selgemaks muutunud ning tulemuseks on midagi, mis tõenäoliselt tõesti paljudele meeldib – kui mitte tänu muule, siis puhtalt tänu oma lihtsusele (ning, olgem ausad, kellele ei meeldiks kõike suurelt ekraanilt vaadata!).

Tegemist on lihtsa lahendusega, mis on aga täpsemal vaatlusel palju komplekssem kui see esmapilgul tundub.

Google TV ja veebilehed

Tegemist on järjekordse platvormiga, mille jaoks on vaja järjekordset väljundit.

Google on kirja pannud pika nimekirja asju, mida jälgida et muuta oma veebilehekülg Smart TV-sõbralikuks. Kohandatud disaini keskmes on kogu lehekülje täielik ümbertöötamine ning uudse navigatsioonisüsteemi loomine, mis võimaldaks lehekülge võimalikult mugavalt high definition resolutsioonidel (1280×720 ja 1920×1080) vaadata. Muuhulgas tuleks üle (või täielikult ümber) mõelda ka veebilehe värvilahendus, šriftid, elementide suurendamise võimalus vastavalt sellele kus kasutaja täheleanu parasjagu on, kategooriate, alamlehtede jms. navigatsiooniinfo minimiseerimine või üldse ära kaotamine, Flash-lahenduste implementatsioon, korraga mängivate videode arv (Smart TV toetab maksimaalselt kahe H.264-kodeeritud video mängimist korraga), meediaklahvide (play, pause, next, stop jne) implementatsioon veebilehele ja kui asi juba nii kaugel on, siis miks mitte ka üleüldine struktuur.

Ahjaa – kasutajatele meeldivad kiired veebilehed, nii et kõik see peab olema kiire.

Vaata näiteid Smart TV-le kohandatud lehekülgedest.

Fling

Oled sa kunagi vaadanud telefonist mõnd lahedat videot ja soovinud, et ka teised sinu kõrval saaks seda vaadata? Tulemuseks on see, et telefon käib käest kätte ja lõpuks vaatavad kõik videot kordamööda samal ajal kui teised ootavad ja närviliselt kolmandat korda sama nalja üle üritavad naerda. Smart TV muudab säärase videode jagamise oluliselt sotsiaalsemaks oma võimalusega üheainsa klahvivajutusega asju oma telofonist telerisse „flingida“. Ka-fling!

Google TV ja Android

Alates järgmise aasta algusest saavad kõik tarkvaraarendajad, kes kirjutavad tarkavara Google'i smartphone'i operatsioonisüsteemile Android, müüa oma tarkvara ka Google TV-s jaoks.

Netflix ja Amazon Video On Deman integratsioon

Selle aasta juulis liikus Netflix USA-st edasi ka Kanadasse ning šansid on, et laienemine ei piirdu sugugi seliindioonlastega – jääb loota, et sajandivahetuseks on see jõudnud ka siiamaale või on Google TV vähemalt integreerinud toe NetFlix'i Euroopa ekvivavendile. Amazon'i Video On Demand, mida Smart TV samuti toetab, on hetkel saadaval ainult Ameerikas.

Üheaegne teleka vaatamine ja brausimine

Juhul sa oled üks nendest, kes on telerit vaadates tundund muuhulgas teatavaid süümekaid aja raiskamise osas, siis nüüd on hea võimalus sellest süümepiinast üle saada, sest samal ajal brausimine (ehkki see pole just uus tehnoloogia nende jaoks kellel on käepärast nii teler kui arvuti) on fantastiline lisand, mis võimaldab aega oma teleri seltsis muuhulgas palju intiimsemalt veeta.

Kasuta oma telefoni puldina

Eeldusel, et sul on Google'i enda Android'i kasutav telefon (või lausa mitu), on käkitegu konfigureerda see (või need kõik) ümber nii, et see (need) oleks (üheaegselt) kasutatav(ad) telekapuldina. Uue funktsionaalsusega kaasneb tasuta episood Peretülisid, mille sisu leiab tõenäoliselt aset hiljem sinu magamistoas.

Integratsioon olemasoleva HDTV-ga

Smart TV soetamisel on valik on uue teleri (mis sisaldab tuunerit) ja uue eraldiseisva tuuneri vahel, mis ühildub olemasoleva HDTV-ga. Sisendseadmena võib kasutada spetisaalset UFO väljanägemisega klaviatuuri või olemasolevat arvutiklaviatuuri. Tulemus on mõlemal puhul sama – sujuvalt sulandunud online-elamus sinu telekas©.

Aga Apple?

Uudishimulik lugeja küsis ilmselt juba teist lõiku lugedes, et kuhu on jäänud Apple? Tõsiasi on, et Apple pole otseselt rongist maha jäänud. Pigem on see juhtunud kaudselt – ebaõnnestunud hokilitri välimusega Apple'i TV-tuuner nägi ilmavalgust juba 2006ndal aastal ning selle aasta septembris tõi Apple turule toote järgmise generatsiooni. iTunes Store'il tuginev moodul on aga oluliselt piiratum kui uus Smart TV. Hiljutine buzz näitab, et Apple'i ülekaal on päris substantsiaalselt Google'ile alla jäänud ning mõne kuu tagune küsitlus mashable.com'is näitab, et see omakorda pole just kuigi tähelepanuväärne uudis. Apple võib küll olla kaotanud turuliidri positsiooni, aga see ei tähenda, et nende paadunud jüngrid olemasoleva teenuse kasutamisest niisama loobuks. Pealegi – turg ju lainetab ja parim surfar on see, kes suurima laine kätte saab.

Microsoft

Ka Microsoftil on vastu panna oma webTV lahendus, mis pole siiski midagi eriti enamat kui võimalus tavalisest arvutist telerit vaadata ning pärineb juba aastast 1995. Vaadates aga Microsofti potentsiaalseid eeliseid Smart TV turul, oli vaid pool aastat tagasi keeruline näha neid rongist maha jäämas:

  • kui Google peab nii arvutile (Chrome OS) kui smartphone'ile (Android) oma operatsioonisüsteemi arendama, on Microsoft'il see olemas
  • kui Google peab mitmekülgset ja testitud meediatarkvara arendama, on Microsoft'il see olemas (Windows Media Center)
  • erinevalt Google'ist on Microsoft'il on kohe taskust võtta Silverlight tehnoloogia, millel töötab hetkel näiteks NetFlix

Kui pool aastat tagasi näis nagu oleks Microsoft valmis asju tegema, siis nüüd on aktuaalseks muutunud küsimus, mille järgi nad ootavad? Inspiratsiooni või korporatiivse kompetentsi?

Smart TV: segases koguses contenti

Smart TV pole Google'i jaoks küll päris nii novaatorlik läbimurre kui oli näiteks Google Maps või Google Books, aga võttes arvesse, et inimesed on juba mõnd aega veetnud vähemalt kaks korda rohkem aega olles online kui telerit vaadates ja televiisorit omakorda vaatavad vähemalt ameeriklased keskmiselt ca. 4 tundi päevas (kui mu mälu mind ei peta, siis eestlaste puhul oli see number aasta tagasi isegi pool tundi suurem), siis pole keeruline ette kujutada universumit, milles Smart TV võtab üsna kiiresti oma väärilise koha kõigi teiste meelemürkide kõrval.

Jaga postitust oma lemmikus sotsiaalmeediakanalis:

Jumbotron

Räägime edasi?

Pikk kogemus disainimaastikul on näidanud, et parimad tulemused kasvavad kommunikatsioonist ja sõprusest. Seetõttu soovimegi luua sinuga sooja ja siira partnersuhte, mis kannaks vilja ka aastaid pärast esimest teretust. Üheskoos võime seada verstapostid kasvõi silmapiirile, vahemaad kartmata.

Olen valmis!